6 Μαρτίου- Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Σχολικού Εκφοβισμού

Στα πλαίσια του Κοινωνικού Σχολείου οργανώθηκε πρόγραμμα δράσης ενάντια στην βία. Στο πρόγραμμα πήραν μέρος οι μαθητές των Γ2 και Β2 τμημάτων του σχολείου μας, με υπεύθυνες καθηγήτριες την φιλόλογο κ. Νικολάου Καλλιόπη και την μαθηματικό κ.Βαμβακά Ντίνα. Η παιδαγωγική ομάδα αποτελείτο από τους μαθητές:

1. Μητροπούλου Νίκη
  2. Μπάμπαλη Γιάννη
  3. Νάμπουρη Νίκο
  4. Νικολακοπούλου Μαρία
  5. Ράπτη Νικολέττα
  6. Σπανοπούλου Βίκυ
  7. Σπάτα Αλντόνα
  8. Τσερεντζούλια Ανδρέα
  9. Φούρα Γεωργία
  10. Χριστοπούλου Ιωάννα

οι οποίοι,μετά από συζήτησεις και προβληματισμό στην τάξη με την εποπτεία της φιλολόγου τους, συνέταξαν άρθρα με θέμα “Ενάντια στην Βία” τα οποία αναρτήθηκαν σε ειδικό ταμπλώ του σχολείου μας, ενώ παράλληλα οι μαθήτριες:

1. Νικολακοπούλου Ιωάννα
  2. Ρηγοπούλου Ευαγγελιάννα
  3. Τζαβάρα Χρύσα
  4. Φλωροπούλου Άννα

έλαβαν μέρος σε διαγωνισμό αφίσας σχετικό με το θέμα που διοργανώθηκε από τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς. Η παιδαγωγική ομάδα φιλοτέχνησε ενημερωτικό φυλλάδιο “Ενάντια στην Βία” , το οποίο επιμελήθηκε ο μαθητής Σπυρόπουλος Βασίλης του Β2 και το διένειμε στους μαθητές του Λυκείου μας, του Γυμνασίου και του Δημοτικού σχολείου Διακοπτού.

Download (PDF, 427KB)