ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΓΕΛ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥ

Προσκληση Αφισα΄Εμπνευση και Δημιουργία  από το Λύκειο Διακοπτού

Την Κυριακή ,29 Μαϊου στις 10.30πμ  στο ανακαινισμένο Πνευματικό Κέντρο στο Διακοπτό στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τα 120 χρόνια του Οδοντωτού σιδηροδρόμου έγινε η παρουσίαση Βιβλίου που έγραψαν οι μαθητές του Γενικού Λυκείου Διακοπτού με τίτλο:

“Ο Μουντζούρης  στη μηχανή του χρόνου,

ΟΔΟΝΤΩΤΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΟΥ-ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ 1896-2016″

Η έκδοση του βιβλίου έγινε με την οικονομική υποστήριξη της ΔΗ.Κ.ΕΠ.Α. καθώς αναγνώρισε ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες-που αξίζει να σημειωθεί  ήσαν όλοι από την Α΄τάξη-είχαν κάνει από  τον Οκτώβριο εξαιρετική δουλειά  με ερευνητική εργασία με υπεύθυνη την Μαθηματικό κ.Καλδίρη Παναγιώτα και αποφασίστηκε να ενταχθεί η  έκδοση του βιβλίου στο πρόγραμμα των παραπάνω εκδηλώσεων.

Σ΄ ένα κατάμεστο  Πνευματικό Κέντρο οι μαθητές ταξίδεψαν  όλους τους παρευρισκόμενους στο χώρο και στο χρόνο ,ανάδειξαν την ιστορία και την ομορφιά  του τόπου μας και απέδειξαν  όπως ανέφερε  η Διευθύντρια  του Λυκείου κ.Νικολάου Καλλιόπη ότι «το μυαλό δεν είναι δοχείο για γέμισμα αλλά φωτιά για άναμμα, και η Παιδεία είναι αυτή που πρέπει να ανάψει την σπίθα για  να αστράψει φως και να γνωρίσει ο νέος τον εαυτό του,ώστε να αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να ρυθμίζει την ζωή του όχι σύμφωνα  με το τι γίνεται στον κόσμο ,αλλά με το τι πρέπει να γίνεται ».

THN ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΠΙΣΤΟΛΗ   ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΛΟΓΟΤΕΧΝΗΣ κ.ΣΠΥΡΟΣ ΓΚΡΙΝΖΟΣ

Επιθυμία μου είναι

• να συγχαρώ τους μαθητές -τριες, τους καθηγητές, την διευθύντρια του Λυκείου Διακοπτού και όσους φορείς συνέβαλαν στην ωραία  εκδήλωση την οποία παρακολούθησα στις 29 Μαίου, 2016 με την ευκαιρία της παρουσίασης του βιβλίου:
  • “Ο Μουντζούρης στη μηχανή του χρόνου”
  • για τα 120 χρόνια του οδοντωτού Διακοπτού- Καλαβρύτων.
  • Εργασία και έρευνα που πραγματοποίησαν οι Μαθητές της Α΄ Λυκείου.
  • Βρήκα το βιβλίο πραγματικά συναρπαστικό και άψογο που κάλυψε ένα ευρύ φάσμα θεμάτων με υποδειγματικό τρόπο.
  •  Εκατό και πλέον χρόνια πιο πριν, ο μεγάλος μας ποιητής Κ. Καβάφης  θα συμφωνούσε απόλυτα μαζί σας, μιας και ο ίδιος  στις 29 Ιουλίου, 1901 κάνει μία σύντομη επίσκεψη στο Διακοπτό και στο φαράγγι και σημειώνει στο προσωπικό του ημερολόγιο:
  •   ” Η φύση γύρω από το Διακοπτό παρουσιάζει ένα από τα ωραιότερα θεάματα που είδα  ποτέ μου- τα φαράγγια, οι ρεματιές, τα ωραία βουνά, το δάσος, όλα είναι εξαίσια”.
  •  Σήμερα εσείς με το βιβλίο σας αυτό  αναδεικνύετε αυτόν  τον φυσικό  πλούτο και την ομορφιά.
  •  Συγχαρητήρια .

Σπύρος  Γκρίντζος

φωτογραφίες από το Πνευματικό Κέντρο 29-5-2016

13    14       DSC08734  10     DSC0874012DSC08737DSC08753DSC08751DSC08759DSC08758DSC08766